Policjanci przypominają, że podczas wakacji nie można zapominać o bezpieczeństwie
W środę 19 czerwca br. rozpoczęły się wakacje, a to oznacza czas wzmożonej pracy dla wszystkich policjantów. W Komendzie Powiatowej Policji w Kościerzynie obyło się spotkanie służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo na terenie naszego powiatu w ramach akcji "Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą" ..
W minimą środę w budynku Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie obyło się spotkanie zorganizowane przez funkcjonariuszy, któremu przewodniczył p.o. I zastępcy komendanta powiatowego policji w Kościerzynie kom. Adam Bork. W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele sanepidu, WOPR-u, straży miejskiej i gminnych, PPSP, straży leśnej, przedstawiciele samorządów oraz zarządcy pensjonatów i kąpielisk powiatu kościerskiego.
Podczas spotkania omówiono zadania poszczególnych instytucji dbających o bezpieczeństwo nad wodą. Kościerska policja, jak co roku, będzie patrolować jeziora Wdzydzkie na motorówce. Warto dodać, że są one największym akwenem w powiecie.
Policjanci przypominają:
Pamiętajmy o tym, że bezpieczna kąpiel, to kąpiel w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane, i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik. "Dzikie kąpieliska" zawsze mają nieznane dno i głębokość, a woda w nich może być skażona.
Nie zapominajmy również o tym, aby:
- nie wchodzić do wody po spożyciu alkoholu – najczęściej toną osoby pijane;
- nie kąpać się zaraz po jedzeniu - powinno się odczekać przynajmniej godzinę;
- nie wchodzić do wody zaraz po opalaniu się na słońcu - może to grozić szokiem termicznym lub utratą przytomności;
- po wejściu do wody najpierw schłodzić okolicę serca, karku oraz twarzy;
nad bezpieczeństwem kąpiących się dzieci zawsze musi czuwać osoba dorosła;
nie próbować przepływać jeziora czy wypływać na otwarty akwen bez asekuracji;
- nie skakać do wody z dużej wysokości – takie skoki są niebezpieczne i mogą grozić urazem głowy oraz kręgosłupa;
- dzieci i osoby dorosłe, które korzystają ze sprzętów pływających muszą założyć kapok;
- podczas skurczu mięśni nie wpadać w panikę. Kiedy coś takiego nam się przydarzy starajmy się wezwać pomoc, jeśli jest ktoś w pobliżu. Jeśli nie ma nikogo takiego, należy położyć się na plecach, spokojnie oddychać, zgiąć stopę w stawie skokowym i mocno przyciągając ją do siebie wyprostować nogę w kolanie i starać się dopłynąć powoli do brzegu.
Tylko przestrzegając tych podstawowych zasada, możemy sprawić, aby nasz wypoczynek nad wodą był bezpieczny i zakończył się szczęśliwie.