Wydarzenia

53-latek padł ofiarą oszustów-Policja apeluje o rozwagę

We wtorek do Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zgłosił się 53-latek, który stał się ofiarą oszustów. Strata, która powstała na szkodę pokrzywdzonego, wyniosła blisko 24 tys. zł. Policjanci wyjaśniają teraz bliższe okoliczności dotyczące tego zgłoszenia oraz apelują o szczególną ostrożność w sieci.

Jak pokazuje życie, nie musimy wcale wychodzić z własnego mieszkania, by stracić swoje oszczędności - wystarczy kilka chwil w Internecie. 19.11.2024 r. do kościerskiej komendy stawił się 53-letni mieszkaniec powiatu kościerskiego i powiadomił o oszustwie internetowym. Mundurowi ustalili, że do pokrzywdzonego zadzwonił oszust przedstawiający się za pracownika banku, który prowadził z pokrzywdzonym długa rozmowę telefoniczną w czasie której włamał się konto firmowe poszkodowanego i przelał z niego blisko 24 tys. zł. W tej sprawie policjanci prowadzą postępowanie.

Policja przestrzega: ignoruj wszelkiego typu reklamy oferujące bonusy pieniężne lub możliwość szybkiego zarobku. Jeżeli dostajesz możliwość szybkiego wzbogacenia się bez jakiegokolwiek ryzyka pamiętaj, że jest to zazwyczaj próba oszustwa. Bardzo częstym zabiegiem mającym uwiarygodnić oszustów i ich intencje, jest wykorzystanie wizerunku znanych osób ze świata polityki, biznesu czy sportu lub bezprawne użycie nazw znanych firm.

Wirtualna przestrzeń to szanse, ale też zagrożenia. Na każdym kroku należy zachować rozsądek i wiedzieć, jak bezpiecznie funkcjonować w cyberprzestrzeni:

-Inwestuj mądrze, za pośrednictwem sprawdzonych, wiarygodnych platform!
-Nie inwestuj z podejrzanymi platformami, które opierają swój przekaz na bezprawnym wykorzystaniu wizerunku osób znanych i lubianych!
-Nie inwestuj na podejrzanych platformach, bo możesz stracić pieniądze!

W ramach kampanii „Bankowcy dla CyberEdukacji” organizowanej przez Związek Banków Polskich, Fundację Warszawski Instytut Bankowości, Bankowe Centrum Cyberbezpieczeństwa oraz banki i Policję, powstał cykl filmów, w których popularni artyści i prezenterzy telewizyjni opowiadają, jak w sposób świadomy, odpowiedzialny i bezpieczny korzystać z dobrodziejstw cyfrowej rzeczywistości.
Gdy zostaniemy oszukani, jak najszybciej zgłośmy to na Policję. Pamiętajmy również, aby zachować wszystkie maile, SMS-y czy numery telefonów.

Powrót na górę strony