Wydarzenia

Apel do rowerzystów - bądź ostrożny na drodze i poznaj przepisy!

O bardzo dużym „szczęściu w nieszczęściu” może mówić 53-letni rowerzysta. Mężczyzna poruszał się ścieżką rowerową, a następnie, nie rozglądając się, wjechał na przejście i zderzył się ze stojącym samochodem marki Ford Focus. Skończyło się na strachu i stłuczeniach.


Bardzo dużo i często piszemy o wzajemnym szacunku oraz ostrożności na drodze, w relacji pomiędzy kierowcami a niechronionymi uczestnikami ruchu. Robimy to, ponieważ wierzymy, że prewencja ma w tym zakresie ogromne znaczenie. Naszym celem jest docieranie z tym przekazem do jak największej liczby osób. Czasami posługujemy się samą teorią, przedstawiając aktualne przepisy drogowe, innym razem – tak jak dziś, odwołujemy się do przykładów z życia wziętych. Wczoraj (12 sierpnia 2024 r.), po godzinie 10.00 na ulicy Wejhera w Kościerzynie doszło do niebezpiecznego zdarzenia drogowego. 55-latek jechał rowerem po ścieżce rowerowej, a następnie, nie rozglądając się, wjechał na przejście wprost w bok forda. Mężczyzna został przetransportowany karetką do szpitala. Na szczęście, po przebadaniu okazało się, że prócz stłuczeń nie odniósł poważniejszych obrażeń. Policjanci zajęli się ustaleniem przebiegu zdarzenia. Sprawcą kolizji był rowerzysta. Dlaczego? Zgodnie z artykułem 26 punktem 3 podpunktem 3 Ustawy Prawo o ruchu drogowym, kierującemu rowerem zabrania się jazdy wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych.

Czego zabrakło w tej sytuacji? Z całą pewnością dwóch podstawowych elementów – znajomości przepisów oraz ostrożności na drodze. Apelujemy, tym razem głównie do niechronionych uczestników ruchu drogowego – nawet jeśli macie Państwo pierwszeństwo na drodze, nie zwalnia to z myślenia! Przypominamy również kilka podstawowych kwestii, o których mówi kodeks drogowy:

Jest jeden wyjątek, w którym po przejściu dla pieszych może przejechać rowerzysta, dotyczy on dziecka w wieku do 10 lat. Taki cyklista według przepisów nadal jest bowiem pieszym.

Przy przejściach dla pieszych (ale nie tylko) często spotkać możemy krótkie przerywane pasy, jest to znak poziomy P-11 oznaczający przejazd dla rowerów.

Jadąc rowerem nie można poruszać się chodnikiem. Od tej zasady są jednak pewne wyjątki:

1. Gdy mamy pod opieką dziecko do 10 roku życia jadące rowerem.

2. Minimalna szerokość chodnika wynosi nie mniej niż 2 metry, a do tego znajduje się przy drodze, po której można jechać z prędkością większą niż 50 kilometrów na godzinę. Ponadto w tym miejscu nie są wydzielone drogi rowerowe ani osobny pas ruchu.

3. Gdy warunki pogodowe stwarzają bezpośrednie zagrożenie dla rowerzystów jadących po drodze (na przykład ulewy, śnieg, silny wiatr, gęsta mgła, gołoledź)

Powrót na górę strony