Mieszkaniec powiatu kościerskiego stracił dużą kwotę w wyniku oszustwa
Pomimo bardzo intensywnej kampanii informacyjnej Policji w zakresie ostrzegania przed oszustwami, zdarzają się niestety przypadki, kiedy to wykorzystywana jest łatwowierność mieszkańców. Fałszywe inwestycje to jedne z częściej występujących działań oszustów, które wymierzone są w osoby korzystające z usług oferowanych na rynku finansowym. Ten rodzaj przestępstwa polega na wykorzystaniu socjotechnik w celu nakłonienia do inwestycji, która w rzeczywistości jest fałszywa. W kontaktach oszuści brzmią wiarygodnie, mają wiedzę i umiejętności, co może uśpić czujność ofiary.
Pomimo tego, że świadomość mieszkańców powiatu kościerskiego zdecydowanie poprawiła się, nadal zdarzają się przypadki, kiedy oszustom udaje się osiągnąć zamierzony cel.
I tak wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Kościerzynie zostali poinformowani o kolejnym oszustwie. Niestety, tym razem oszust z konta pokrzywdzonego mężczyzny wyprowadził niebagatelną kwotę 124.000 zł.
Ze zgromadzonego do tej pory materiału wynika, że oszust podający się za pracownika Komisji Nadzoru Finansowego pod koniec czerwca br., działając w celu osiągnięcia korzyści majątkowej oraz z góry powziętym zamiarem, doprowadził mieszkańca powiatu kościerskiego do niekorzystnego rozporządzenia własnym mieniem. Jak ustalili śledczy, sprawca świadomie i z premedytacją wprowadził w błąd niczego nieświadomego mężczyznę, co do możliwości odzyskania odszkodowania. W tym celu sprawca zainstalował na telefonie poszkodowanego 78-latka złośliwe oprogramowanie uzyskując dostęp do konta. W wyniku działania sprawcy z konta bankowego poszkodowanego mężczyzny zostały wyprowadzone środki w łącznej kwocie 124.000 zł.
Co robić, aby nie dać się oszukać?
•nie ulegaj presji czasu czy wizji łatwego zarobku, który może wynikać z przekazywanych informacji, zachowaj zdrowy rozsądek i przeanalizuj sytuację;
•pamiętaj, że NIGDY inwestycje nie są dokonywane bez Twojej zgody i wkładu finansowego – nie daj się nabrać, że ktoś wpłacił SWOJE pieniądze, byś TY mógł zarobić!
•nigdy nie instaluj tzw. zdalnego pulpitu np. Any Desk, Team Viewer, Quick Support czy Zoom, na prośbę "KOMISJINADZORU FINANSOWEGO” „DORADCY INWESTYCYJNEGO” lub „PRACOWNIKABANKU”. Takie oprogramowanie może umożliwiać dostęp do Twojego urządzenia i przejęcie pełnej kontroli nad nim.
W przypadku podejrzenia usiłowania popełnienia przestępstwa lub w sytuacji, gdy przestępstwo to zostało popełnione, niezwłocznie poinformuj o tym fakcie swój bank oraz złóż stosowne zawiadomienie na Policję lub do Prokuratury.