Bezpieczeństwo pieszych

Bezpieczeństwo pieszych

Jedną z najczęstszych przyczyn wypadków drogowych, zwłaszcza z udziałem pieszych jest przechodzenie przez jezdnię w miejscach niedozwolonych. To bodaj jedno z najbardziej ulubionych wykroczeń pieszych. Forsowanie płotków ogrodzeń łańcuchowych, przechodzenie przez żywopłoty to równie częste naruszenia przepisów.

Miejsca w których najczęściej dochodzi do wypadków drogowych z udziałem pieszych:

- przystanki komunikacji miejskiej - przyczyna to: przebieganie z jednego środka komunikacji do drugiego stojącego już na przystanku czy wybieganie (wychodzenie) pod koła samochodu zza stojącego na przystanku autobusu.
- chodniki bądź drogi dla pieszych - tu przyczyna leży po stronie kierowców, którzy wymuszają pierwszeństwo na pieszych czy nagle wjeżdżają na chodnik w wyniku utraty panowania nad pojazdem.
- pobocza dróg - tu na wypadki narażone są najbardziej osoby w małych miejscowościach, które pieszo poruszają się z jednej miejscowości do drugiej.
Tu częstą przyczyną wypadków jest poruszanie się niewłaściwą stroną jezdni (czyli tą, którą jadą pojazdy).
Ale pory roku sprzyjające powstawaniu tego typu wypadków to właśnie jesień i zima, gdy bardzo szybko zapada zmierzch, nawierzchnia jezdni jest mokra bądź śliska, a wędrujące poboczami osoby są szczególnie narażone na niebezpieczeństwo.

Należy pamiętać o ubiorze odróżniającym się kolorystycznie od otoczenia wyposażone koniecznie w elementy odblaskowe widoczne z daleka. 
Obowiązek ustępowania pierwszeństwa pieszym znajdującym się na przejściu wynika z art. 26 prawa o ruchu drogowym, zgodnie z którym "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu". 
Bardzo często dochodzi do potrąceń pieszych w momencie wykonywania manewru skrętu w lewo lub prawo, ale i w tym przypadku przepis art. 26 ust. 2 prd mówi wyraźnie: "Kierujący pojazdem, który skręca w drogę poprzeczną, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pieszemu przechodzącemu na skrzyżowaniu przez jezdnię drogi, na którą wjeżdża".

Do najpoważniejszych jednak wykroczeń w ruchu drogowym popełnianych przez kierujących dochodzi wówczas, kiedy kierowcy wyprzedzają na przejściu dla pieszych, lub bezpośrednio przed nim, bądź też omijają pojazdy, które zatrzymały się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. 


PIESZY POWINIEN !!!
- Upewnić się czy jest możliwość bezpiecznego przejścia przez jezdnię - obserwacja ruchu pojazdów z obu kierunków. 
- Nie wchodzić na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nawet na przejściu dla pieszych - kierowca nie zatrzyma pojazdu w miejscu. 
- Nie wchodzić na jezdnię w sytuacji braku pełnej widoczności - zza pojazdu (szczególnie autobusu lub tramwaju w rejonie przystanków) bądź przeszkody. 
- Nie wbiegać na jezdnię, lecz spokojnie wchodzić. 
- Przechodzić jezdnię bez zwalniania i zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby. 
- Przekraczać jezdnię tylko w miejscach dozwolonych. 
- Nie przeskakiwać płotków, żywopłotów, kwietników i innych elementów oddzielających ruch pieszy od kołowego.
- Być wyposażonym w element odblaskowy, gdy porusza się poza terenem niezabudowanym po zmierzchu (przepis ten dotyczy nie tylko dzieci ale także osób dorosłych).



Będziesz widoczny posiadając m.in. takie elementy odblaskowe

Powrót na górę strony